MD25M5R40V3S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD25M5R40V3S/AA is not available
MD25M5R40V3S/AA
DigiKey Part Number
4306-MD25M5R40V3S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD25M5R40V3S/AA
Description
MD25M5R40V3S/AA
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C