MD25M40000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD25M40000 is not available
MD25M40000
DigiKey Part Number
4306-MD25M40000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD25M40000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C