MD25F5R8NV3X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD25F5R8NV3X is not available
MD25F5R8NV3X
DigiKey Part Number
4306-MD25F5R8NV3X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD25F5R8NV3X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
7.5A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C