MD25F4R80T2X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MD25F4R80T2X is not available
MD25F4R80T2X
DigiKey Part Number
4306-MD25F4R80T2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD25F4R80T2X
Description
MD25F4R80T2X
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C