HDC50S5R8NT20/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Air Electro, Inc.
Image for HDC50S5R8NT20/AA is not available
HDC50S5R8NT20/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC50S5R8NT20/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S5R8NT20/AA
Description
HDC50S5R8NT20/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C