HDC50S5R800S-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50S5R800S-50 is not available
HDC50S5R800S-50
DigiKey Part Number
4306-HDC50S5R800S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S5R800S-50
Description
HDC50S5R800S-50
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C