HDC50S3S6000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Air Electro, Inc.
In Stock: 14
Image for HDC50S3S6000 is not available
HDC50S3S6000
DigiKey Part Number
4306-HDC50S3S6000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S3S6000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Features
Board Lock
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C