HDC50S3P0TX/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50S3P0TX/AA is not available
HDC50S3P0TX/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC50S3P0TX/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50S3P0TX/AA
Description
HDC50S3P0TX/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C