HDC50M5R60T0/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M5R60T0/AA is not available
HDC50M5R60T0/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC50M5R60T0/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M5R60T0/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C