HDC50M20Z0X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M20Z0X is not available
HDC50M20Z0X
DigiKey Part Number
4306-HDC50M20Z0X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M20Z0X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C