HDC50M200E2S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M200E2S is not available
HDC50M200E2S
DigiKey Part Number
4306-HDC50M200E2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M200E2S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C