HDC50M20000
DigiKey Part Number
4306-HDC50M20000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M20000
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Green
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C