HDC37S5R80V3X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S5R80V3X is not available
HDC37S5R80V3X
DigiKey Part Number
4306-HDC37S5R80V3X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S5R80V3X
Description
HDC37S5R80V3X
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C