HDC37S5R2N0S/AA-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S5R2N0S/AA-50 is not available
HDC37S5R2N0S/AA-50
DigiKey Part Number
4306-HDC37S5R2N0S/AA-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S5R2N0S/AA-50
Description
HDC37S5R2N0S/AA-50
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C