HDC37S5B800X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S5B800X/AA is not available
HDC37S5B800X/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC37S5B800X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S5B800X/AA
Description
HDC37S5B800X/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C