HDC37S2F00S/AA-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37S2F00S/AA-50 is not available
HDC37S2F00S/AA-50
DigiKey Part Number
4306-HDC37S2F00S/AA-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37S2F00S/AA-50
Description
HDC37S2F00S/AA-50
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C