HDC25S5R2N0X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC25S5R2N0X is not available
HDC25S5R2N0X
DigiKey Part Number
4306-HDC25S5R2N0X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC25S5R2N0X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C