HDC25S3S000_view2.jpg
HDC25S3S000
DigiKey Part Number
4306-HDC25S3S000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC25S3S000
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C