HDC15S5R2000/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15S5R2000/AA is not available
HDC15S5R2000/AA
DigiKey Part Number
4306-HDC15S5R2000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S5R2000/AA
Description
HDC15S5R2000/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C