HDC15S20JVL0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15S20JVL0 is not available
HDC15S20JVL0
DigiKey Part Number
4306-HDC15S20JVL0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S20JVL0
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C