HDC15M5R70T2S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M5R70T2S is not available
HDC15M5R70T2S
DigiKey Part Number
4306-HDC15M5R70T2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M5R70T2S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C