HDC15M5R6000/AA-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M5R6000/AA-14 is not available
HDC15M5R6000/AA-14
DigiKey Part Number
4306-HDC15M5R6000/AA-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M5R6000/AA-14
Description
HDC15M5R6000/AA-14
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C