HDC15M5B800X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M5B800X is not available
HDC15M5B800X
DigiKey Part Number
4306-HDC15M5B800X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M5B800X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C