HDC15M50000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M50000 is not available
HDC15M50000
DigiKey Part Number
4306-HDC15M50000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M50000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C