HDC15M20Z0X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M20Z0X is not available
HDC15M20Z0X
DigiKey Part Number
4306-HDC15M20Z0X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M20Z0X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Voltage Rating
300V
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C