DPC37FR8/37FR8X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Image for DPC37FR8/37FR8X/AA is not available
DPC37FR8/37FR8X/AA
DigiKey Part Number
4306-DPC37FR8/37FR8X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC37FR8/37FR8X/AA
Description
DPC37FR8/37FR8X/AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37, 37 Position D-Sub - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Rows
2, 2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C