DD78S2S0V3S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD78S2S0V3S is not available
DD78S2S0V3S
DigiKey Part Number
4306-DD78S2S0V3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78S2S0V3S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C