DD78S100E2S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD78S100E2S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78S100E2S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C