DD78M4R7000/AA
DD78M4R7000/AA
DD78M4R7000/AA
DigiKey Part Number
4306-DD78M4R7000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78M4R7000/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C