DD62S4R7000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 35
Image for DD62S4R7000 is not available
DD62S4R7000
DigiKey Part Number
4306-DD62S4R7000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S4R7000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C