DD62S4R6NT6S-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S4R6NT6S-50 is not available
DD62S4R6NT6S-50
DigiKey Part Number
4306-DD62S4R6NT6S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S4R6NT6S-50
Description
DD62S4R6NT6S-50
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C