DD62S20GV3X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S20GV3X/AA is not available
DD62S20GV3X/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S20GV3X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S20GV3X/AA
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C