DD62S20AN0S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S20AN0S is not available
DD62S20AN0S
DigiKey Part Number
4306-DD62S20AN0S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S20AN0S
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C