DD62S10GV30/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S10GV30/AA is not available
DD62S10GV30/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62S10GV30/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S10GV30/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C