DD62S100E2S-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S100E2S-50 is not available
DD62S100E2S-50
DigiKey Part Number
4306-DD62S100E2S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S100E2S-50
Description
DD62S100E2S-50
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C