DD62M4R2N00-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M4R2N00-14 is not available
DD62M4R2N00-14
DigiKey Part Number
4306-DD62M4R2N00-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M4R2N00-14
Description
DD62M4R2N00-14
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C