DD62M4000S/AA-15 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M4000S/AA-15 is not available
DD62M4000S/AA-15
DigiKey Part Number
4306-DD62M4000S/AA-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M4000S/AA-15
Description
DD62M4000S/AA-15
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C