DD62M300T0/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M300T0/AA is not available
DD62M300T0/AA
DigiKey Part Number
4306-DD62M300T0/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M300T0/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C