DD62M1000S-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 24
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 5
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 18
Image for DD62M1000S-50 is not available
DD62M1000S-50
DigiKey Part Number
4306-DD62M1000S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M1000S-50
Description
DD62M1000S-50
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C