DD44S4R80T2S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S4R80T2S/AA is not available
DD44S4R80T2S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44S4R80T2S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S4R80T2S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C