DD44S4R700X/AA-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 88
Image for DD44S4R700X/AA-14 is not available
DD44S4R700X/AA-14
DigiKey Part Number
4306-DD44S4R700X/AA-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S4R700X/AA-14
Description
DD44S4R700X/AA-14
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C