DD44S10GEX/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S10GEX/AA is not available
DD44S10GEX/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44S10GEX/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S10GEX/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C