DD44S10AN00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S10AN00 is not available
DD44S10AN00
DigiKey Part Number
4306-DD44S10AN00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S10AN00
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C