DD44M4R80T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M4R80T0 is not available
DD44M4R80T0
DigiKey Part Number
4306-DD44M4R80T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M4R80T0
Description
DD44M4R80T0
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C