DD44M4B30T2S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M4B30T2S is not available
DD44M4B30T2S
DigiKey Part Number
4306-DD44M4B30T2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M4B30T2S
Description
DD44M4B30T2S
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C