DD44M10GV3X/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M10GV3X/AA is not available
DD44M10GV3X/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44M10GV3X/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M10GV3X/AA
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C