DD26S4R70T2S/AA-50 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4306-DD26S4R70T2S/AA-50-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DD26S4R70T2S/AA-50 |
Description | DD26S4R70T2S/AA-50 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Material, Finish Stainless Steel, Passivated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 50.0µin (1.27µm) |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.450" (11.43mm) |
Number of Positions | Features Mounting Brackets |
Number of Rows 3 | Voltage Rating 300V |
Mounting Type | Color Blue |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) High Density | Contact Form Machined |
Contact Type Signal | Dielectric Material Polyester, Glass Filled |
Flange Feature Housing/Shell (4-40) | Contact Material Copper Alloy |
Termination Solder | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |