DD15S20GEX is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD15S20GEX is not available
DD15S20GEX
DigiKey Part Number
4306-DD15S20GEX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD15S20GEX
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C