DD15S1000S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD15S1000S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD15S1000S/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C