DD15M2S000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD15M2S000 is not available
DD15M2S000
DigiKey Part Number
4306-DD15M2S000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD15M2S000
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C